خانه / آموزش / انتقال پروفایل در ویندوز ۱۰

انتقال پروفایل در ویندوز ۱۰

شما زمان زیادی را صرف می‌کنید تا تنظیمات را آن‌طور که دقیقا می‌خواهید روی  پروفایل خود اعمال کنید. اما وقتی ویندوز را عوض می‌کنید تمامی زحمات شما به هدر می‌رود. این موضوع می‌تواند یک فرآیند آزار دهنده باشد. هیچکس تمایل ندارد زمان ارزشمند خود را صرف تکرار مکررات کند.ویندوز ۱۰ این مشکل را برای شما برطرف کرده …

قبل از اینکه شروع به یادگیری روش‌ها کنید بهتر است بدانید در پس زمینه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. هنگامی که یک نسخه ویندوز ۱۰ را نصب می‌کنید پنج یا شش پوشه روی سیستم ایجاد می‌شود که عبارتند از:

  • ثبت عملکرد “Pref Logs”: ثبت سوابق عملکرد و مشکلات سیستم
  • فایل‌های برنامه‌ها “Program Files”: بیشتر اپلیکیشن‌های ویندوز در اینجا نصب می‌شوند.
  • فایل برنامه‌های ۳۲ بیتی “(Program Files (x86”: اپلیکیشن‌های ۳۲ بیتی در اینجا نصب می‌شوند این قسمت فقط روی کامپیوترهای ۶۴ بیتی وجود دارد.
  • ویندوز “Windows”: فایل‌های سیستم‌عامل و درایورهای دستگاه در اینجا قرار دارند.
  • داده برنامه “ProgramData”: محلی برای ذخیره برخی داده‌ها و تنطیمات اپلیکیشن‌ها
  • کاربر “User”: محلی برای ذخیره داده‌ها، رسانه و داده‌ی اپلیکیشن‌های شما

از لحاظ فنی، می‌توانید هر یک از این فایل‌ها را به یک ماشین جدید منتقل کنید. اما در عمل، نباید هیچ یک از فایل‌های PerfLogs,Program Data ,Program files ,Program Files x86  و Windows را انتقال دهید زیرا با این‌کار متغیرهای زیادی وجود دارند که دچار مشکل می‌شوند. با این حال شما می‌توانید پوشه کاربر”User” را انتقال دهید.

انتقال آسان ویندوز  “Windows easy transfer”

در نسخه‌های قبلی ویندوز انتقال پوشه کاربر آسان بود،مایکروسافت ابزاری به نام  Windows easy Transfer را روی سیستم عامل  داشت. این ابزار می‌توانست فایل‌ها و پوشه‌های داده‌ها، حساب‌های کاربری، داده‌های پیکربندی شده برای ویندوز و اپلیکیشن‌ها و داده‌های رجستری ویندوز را انتقال دهد. این ابزار از ویندوز ایکس پی تاویندوز  ۸٫۱ وجود داشت ولی اکنون در ویندوز ۱۰ از بین رفته است بنابراین ما باید از روش‌های جایگزین استفاده کنیم که در واتیار دو تا از بهترین روش‌ها را ارائه خواهیم داد.

هشدار: قبل از انجام هر یک از مراحل زیر از تمامی اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

روش اول: نرم افزار Profile Relocator

ابتدا به نحوه انتقال پوشه‌ها بین درایوهای مختلف، روی همان دستگاه می‌پردازیم. برای شروع، نیازمند یک اپلیکیشن جابجا کننده به نام Profile Relocator هستیم که پرتابل است و نیازی به نصب ندارد . بعد از اجرای برنامه یک پیغام مبنی بر پشتیبانی نشدن از سیستم، “Unsupported operating system, continue at own risk” مشاهده خواهید کرد که می‌توانید پیغام را نادیده بگیرد و روی کادر تایید “Checkbox” کلیک و گزینه “Next” را  انتخاب کنید.

محل جدیدی را برای پوشه انتخاب کنید و روی “Start” کلیک کنید

 

روش دوم: نرم افزار PCMover Express 

اگر می‌خواهید چیزی بیشتر از پروفایل خود، انتقال دهید مانند تنظیمات، اپلیکیشن‌ها و… بهترین راه حل پرداخت ۴۵ دلار برای خرید اپلیکیشن PC Mover Express است. این برنامه گران قیمت مایکروسافت در واقع جایگزینی برای Windows easy transfer است. توجه کنید که ” Windows easy transfer در ویندوز ۱۰ وجود ندارد”.

مایکروسافت با شرکت لپ لینک “laplink” برای ارائه این ابزار همکاری کرده است. هیچ شکی نیست که این اپلیکیشن خیلی قدرتمند است، اما اکثر کاربران نیازی به هزینه بیش از حد، برای یک انتقال ساده ندارند.

درباره ی واتیار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *